Słuchaj (Łk 1,26-38)

Liturgia ostatniej niedzieli Adwentu mówi o słuchaniu Boga. Przykładem człowieka, który nie przestaje słuchać Boga, jest Natan – prorok i doradca króla Dawida.

Początkowo potwierdza on zamiar króla, który chce wybudować okazałą świątynię w Jerozolimie, gdy jednak tej samej nocy otrzymuje słowo o tym, że plany Boga są inne, nie waha się pójść do króla, z całą odwagą i pokorą, by mu powiedzieć: „Nie ty zbudujesz Bogu dom; wręcz przeciwnie – to On zbuduje dom tobie.” (Sm 7,5.11) Natan umie odróżnić wolę Boga od własnych pobożnych intencji, i jest posłuszny Bogu, nawet gdy musi mówić to, czego władca nie chciałby usłyszeć (por. 2 Sm 12,1-15).

Ewangelia o Zwiastowaniu anielskim (Łk 1,26-38) ukazuje nam natomiast Maryję, „Dziewicę słuchającą” (Paweł VI). W szkole Ewangelii możemy wiele od Niej się nauczyć.

            Kiedy miało miejsce zwiastowanie Maryi? „W szóstym miesiącu” ‑ to liczba symboliczna, czas jakby „niegotowy”. Bóg przychodzi zazwyczaj w czasie dla nas niedogodnym, kiedy mamy ochotę powiedzieć: „dziś raczej nie, może jutro…” A jednak Bóg mówi zawsze: „dziś!” (por. Ps 95,7; Łk 19,5).

            Gdzie? W nieznanym nikomu Nazarecie, w grocie przerobionej na mieszkanie dla ubogiej rodziny. W szarej codzienności, w swoim domu trzeba stworzyć dla Boga przestrzeń modlitwy i słuchania.

            Kto przychodzi? Gabriel ‑ „Moc Boża”. Słowo Boże jest skuteczne i płodne, jego moc przejawia się w życiu tego, kto go słucha i nim żyje.

            Do kogo? Do Dziewicy Maryi. Jej dziewictwo jest wyrazem postawy duchowej, czystego serca oddanego Bogu. Ona jest cała darem dla Boga, gotowa przyjąć bezcenny Dar – wcielone Słowo.

            Co mówi Bóg? „Zdrowaś!” – dosłownie: „Raduj się!” Radość jest pierwszym życzeniem Boga dla nas, jakby zapachem Jego obecności, klimatem, w którym porusza się Duch Święty. „Raduj się, bo Bóg cię kocha!”

            Kim jest Maryja w oczach Boga? Zwraca się On do Niej tajemniczym imieniem: „Pełna Łaski”. Twoje imię, Maryjo, to miłość, którą Bóg ma dla Ciebie!

            Kim jest Bóg? „Pan jest z Tobą”. On jest Bogiem z nami i dla nas. Określa siebie poprzez relację do konkretnych ludzi: „Bóg Abrahama, Izaaka, Jakuba…”

Jaka jest odpowiedź Maryi? „Zmieszała się”. Maryja przeżywa najpierw świętą bojaźń i zdumienie wobec Boga dającego się poznać w sposób tak cudowny. Tylko głupiec nigdy niczemu się nie dziwi, bo wszystko wydaje mu się banalne i oczywiste.

„I rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie” – w ślad za tym głębokim poruszeniem ducha idzie rozumne pytanie, wysiłek wnikania w sens tego, co się słyszy. „Znalazłaś łaskę u Boga” – Maryja otrzymuje odpowiedź, zrozumienie planów Boga: Będziesz matką Świętego, Króla prawdy, dobroci i pokoju, sprawiedliwości i wolności. Jego królestwem będą ludzkie serca, otwarte na miłość Boga.

„Jak się to stanie?” Co mam czynić? Przede wszystkim przyjmij to, czego Bóg pragnie dokonać w Tobie. On cię uczyni Arką Nowego Przymierza!

Odpowiedź Maryi jest pełna radości: „Oto niewolnica Pana mojego, niechże się stanie!” „Cała należę do Ciebie nie przez strach i przymus, ale przez miłość”. Maryja płonie Duchem Świętym i staje się Matką Słowa.

Bóg posyła swoje Słowo również do ciebie

ks.Józef Maciąg

Źródło: „Niedziela Lubelska”

TOP