Wybrane kryteria chrześcijańskiego rozróżniania nt. Islamu cz. I - o. Mario Pezzi

Publikujemy I część katechezy przygotowanej kilka lat temu na podstawie Magisterium Kościoła przez o. Mario Pezzi, który wraz z inicjatorami Drogi, Kiko Argüello i Carmen Hernandez tworzą Międzynarodową Ekipę Odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną.

pezzi4-cropChciałbym rozpocząć tę wypowiedź prosząc o wasze zrozumienie i uprzednio przepraszając, jeśli to, o czym będę mówił będzie tylko częściowe i z brakami. Ten temat wydał nam się aktualny, ponieważ już wielu muzułmanów żyje pośród nas.

Im bardziej próbowałem zgłębić temat czytając różne książki, tym bardziej zdawałem sobie sprawę o złożoności Islamu, który nie będąc tylko kwestią religijną, lecz również polityczną i społeczną, zawiera w sobie wiele aspektów, których nie byłem w stanie zgłębić i ująć w sposób wyczerpujący. W każdym bądź razie ta pierwsza wypowiedź może być bodźcem ku dalszemu zgłębianiu, zarówno ze strony prezbiterów, jak i katechistów, szczególnie tych powołanych do ewangelizowania w krajach islamskich.

 

Wstęp

Sobór Watykański II: Kościół a religie niechrześcijańskie

W ostatnich latach przede wszystkim z powodu zjawiska zwiększania się imigracji z krajów islamskich do Europy, jak również po wstrząsie spowodowanym zamachem na wieże w Nowym Jorku i po ostatnich zamachach, uwaga wszystkich ludzi została skupiona na problemie Islamu: kim są muzułmanie i co myślą o nas, czego wymagają, itd.

Kościół, już na Soborze Watykańskim II, w prorockiej wizji najbliższej przyszłości, przede wszystkim wobec zjawiska globalizacji, wobec zjawiska imigracji, które by ułatwiły kontakt z ludźmi o różnych kulturach i religiach, zajął się w swoich dokumentach tym tematem. Pobierz plik pdf
TOP