Przemienienie Pańskie (6.08.2007)

6. sierpnia 2007 – Łk 9, 28-36

Przemienienie Pańskie

                  Dzisiaj w Kościele Katolickim święto pełne uroku i budzące nadzieję – Przemienienie Pańskie. Również w Kościołach Greckokatolickim i Prawosławnym to jedno z 12 najważniejszych świąt w roku. Jego sens i przesłanie opiera się nie na magicznej wierze w automatyczną niejako przemianę ludzkiego losu pod wpływem cudownego zaklęcia, lecz wyraża się przekonaniem w prawdziwość słów wypowiedzianych przez Boga na Górze Tabor: „Ten jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. Ten, czyli Jezus, Mistrz z Nazaretu, Nauczyciel, Syn Człowieczy i Syn Boży, zapowiadający swą mękę za grzechy świata i emanujący nadziemskim blaskiem na Górze Przemienienia. Nic dziwnego, że oszołomiony apostoł Piotr woła: „ Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: dla Ciebie, dla Mojżesza i dla Eliasza”.
Widocznie ten epizod na Górze Tabor wydarzył się podczas Święta Namiotów, kiedy Żydzi na pamiątkę wyjścia z Egiptu do Ziemi obiecanej budowali namioty i mieszkali tam przez tydzień. Zatrzymajmy się przy wypowiedzianych przez Piotra słowach „dobrze, że tu jesteśmy”. Dlaczego dobrze? Bo jest obok Pan Jezus, który uchyliwszy rąbka swej boskiej tajemnicy umacnia wiarę uczniów i przygotowuje ich na godzinę Swej męki, aby nie zwątpili

          .
Są takie przestrzenie życiowe czasu i miejsca również w naszym życiu, gdzie chciałoby się wołać: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy”. To mogą być wakacyjne spotkania z przyrodą lub sakralnymi zabytkami i w duszy odzywa się to, co piękne szlachetne, a zapomniane. To może być kontakt, choćby krótki, ale głęboki z ludźmi wewnętrznie bogatymi, to mogą być przeżycia z oazy, z pielgrzymi, z rekolekcji. Z każdego urlopu można wrócić większym, lepszym człowiekiem, duchowo przemienionym. Można, byleby tylko nie przegapić okazji! 

Ojciec Grzegorz


(Medytacja wygłoszona 6.08.2007 w Radiu Lublin 89,9 FM o godz. 6.20 - Słowo na dziś)


 

TOP